Ha elfogadjuk az ősrobbanás elméletét, eszerint valamivel később gigantikus csillagszigetek (galaxisok) alakultak ki, köztük a mi Tejútunk. A következő évmilliárdok során pedig egyre újabb és újabb csillagok születtek. Néhány ezek közül akár sokmilliárd évig is világít, néhányuk pedig hamarabb elhal.
A mai elméletek Naprendszerünk keletkezését körülbelül 4,6 milliárd évvel ezelőttre teszik, s ez a Tejút egy olyan területén zajlott, amely semmi lényegesben nem különbözött a többitől. Egy kezdetben rendkívül laza, ritka gáz-por és ködfelhő sűrűsödött össze, s létrejött egy csillag - a mi Napunk -, több bolygóval együtt, amely körülveszi. A bolygórendszer keletkezésének története azonban még ma is tele van rejtéllyel, és olyan kérdéseket vet föl, amelyek egy részére máig sincs kielégítő válasz. Így például ma még nem lehet teljes bizonyossággal tudni, hogy vajon az univerzum most is folyamatosan tágul-e, és tágulni is fog, vagy egy idő után összezsugorodik.
Sok megfontolás és elmélet arra utal, hogy rendkívül bonyolult folyamatok zajlanak. Sokan arra következtetnek, hogy miután létrejött a Nap, a gáz- és porköd maradványok összeszűrődéséből tulajdonképpen már sokkal régebben egy törpecsillagnak is kellett keletkeznie. Ez a feltevés valószínübbnek tűnt, mint az, hogy sokrétű bolygórendszer jött létre. A csillagászok ugyanis lényegesebben gyakrabban találnak a világban kettős és többszörös csillagrendszereket, emlyek egy vagy több törpecsillagból állnak.
Hogyan képzeljük el hát a bolygórendszerünk létrejöttét? Úgy tűnik a tudósok választ találtak erre a kérdésre. A bolygók keletkezése minden bizonnyal egy katasztrófához kötődik: a szoláris (nappal kapcsolatos) ősköd kialakulásának kritikus szakaszában csekély távolságra átvonult egy csillag, és azonnal fel is robbant (=szupernóva). Az ebből keletkező lökéshullámok teremthették meg a bolygóképződés feltételeit. Mindez oylan, mintha csak fantázia terméke volna, ám a tudósok valamivel mégis alá tudják támasztani a valószínűtlen teóriát. 1969.február.9-én a mexikói Chihuahuában találtak egy meteoritot. A kőzet leelemzésével kimutatták, hogy a mi Naprendszerünkről származik, de olyan kémiai zárványokat is tartalmaz, melyek csak egy szupernóva robbanásától kerülhettek oda.
Saját gépelés!
Forrás: Az univerzum - A világűr kutatása
(Mi micsoda könyvsorozat,Tessloff és Babilon Kiadó,írta Norbert Pailer) |