A Naprendszer legszln tallhat parnyi Plt, illetve a Kuiper-vet alkot tbb milli kisebb gitest.
A Naprendszernek ebbe a trsgbe nem sok jut el a Nap melegbl, ezrt nagyrszt jg alkotja. A bolygk kialakulsa sorn a nehezebb anyagok a Naprendzser kzepe krl maradtak, ltrehozva a szilrd bolygkat s aszteroidkat. A Naptl tvolabb csak jg s por maradt.
Ebbl a jgbl s porbl alakult ki az Urnusz s a Neptunusz, a maradk pedig kisebb csomkba gylt ssze. A Plt rdekes keverk. A plyaszge eltr a tbbi bolygtl, s maga a bolyg kisebb, mint a Naprendszerben tallhat holdak egy rsze. Egyes csillagszok szerint a Plt nem is igazi bolyg, hanem csak a Kuiper-v legnagyobb ismert tagja.
A Plt
Ugyangy, ahogy a Neptunuszt is az Urnuszt mozgsra gyakorolt hatsa miatt talltk meg, a Pltt is azrt fedeztk fel, mert a Neptunusz plyja eltrt a csillagszok ltal kiszmtottl. A rejtlyes bolygra Clyde Tombaugh bukkant r, aki tbb milli csillag fnykpt vizsglta t, mg csak 1930-ban fel nem figyelt egyre, ami inkbb bolyg, mint csillag mdjra mozgott. Ez volt a Plt.
A Pltnak egy holdja van, a Charon, ami 6 nap s 9 ra alatt kerli meg a bolygt. Ez az id megegyezik a Plt forgsi idejvel, gy a Charon mindig a Plt ugyanazon pontja fltt tartzkodik.
A Plt 248 ves keringsi ideje sorn 20 vre kzelebb kerlt a Naphoz, mint a Neptunusz. A bolyg a legkzelebbi naptvolsgtl (krlbell 5 millird kilomter) a legtvolabbiig (krlbell 8 millird kilomter) megtett t sorn megvltozik. A legkzelebbi ponton ritka, metnbl ll lgkr alakul ki rajta. Tvolods kzben a gzok rfagynak a felsznre. A Naptl val legnagyobb tvolsgot elrve a Plt teljesen megfagy.
A Pltn tl
1992-ben jabb, a Nap krl kering gitestet talltak, mintegy 6 millird kilomteres tvolsgban. 1992 QB1-nek neveztk el, s mintegy 300 kilomter tmrj. Ilyen apr gitesteket ma is nap mint nap fedeznek fel. A csillagszok transzneptun objektumoknak (TNO) hvjk ket. (A "transz" eltag azt jelenti, hogy "valaminek a msik oldaln".) Lehetsges, hogy ezek az gitestek a Naprendszer peremn lv anyagv rszei.
A parnyi, jeges objektumok felfedezse altmasztotta Gerard Kuiper csillagsz azon elmlett, hogy sok stks a Pltn tlrl indul tjra.
Ezt a trsget ma a Kuiper-vnek nevezik. Az stks teste egyszeren egy nhny kilomter tmrj jeges csom - csak akkor lesz olyan, mint egy igazi stks, amikor a Nap kzelbe r. Teht lehetsges, hogy a TNO-k, az stksk s a kls bolygk holdjai kztt nincs is tl sok klnbsg - mindssze a plyjuk eltr.
A Kuiper-vben tbb millinyi fagyott anyagcsom tallhat, melyek kzl egyik mrete sem ri el a bolygt. Egyes vlemnyek szerint a Plt s a Charon is a Kuiper-vhz tartozik, ezrt "szuper-stksknek", vagy "jgtrpknek" nevezik ket.
A PLT ADATAI
_____________________________________
Tvolsg a Naptl
5914 millird kilomter
_____________________________________
tmr
2285kilomter (0,18 Fld)
_____________________________________
Tmeg
0,002 Fld
_____________________________________
Nap hossza (egy krbeforduls ideje)
6 fldi nap 9 ra
_____________________________________
v (a Nap megkerlsnek ideje)
248 fldi v
_____________________________________
Felszni hmrsklet
-182 C
_____________________________________
Holdak
1 (Charon)
_____________________________________
Legnagyobb magnitd
-14
_____________________________________
Sajt gpels!
Forrs: Robin Scagell - Vilgr (Szukits Knyvkiad) |