A Naprendszerben nincs kt egyforma bolyg. Az egyes bolygkon uralkod krlmnyek fleg a bolyg mrettl s a Naptl val tvolsgtl fggenek.
Minl nagyobb a bolyg, annl nagyobb gravitci vonzza a krltte lv gzokat. Ezek a gzok alkotjk a bolyg lgkrt. A lgkr nlkli bolygk szraz, szikls vilgok, melyeken nincsenek felhk, nincs es, nincsenek cenok. Ez azrt van gy, mert a vz csak akkor ltezhet folyadk formjban, ha a lgkr nyomsa megakadlyozza, hogy elprologjon.
Minl kzelebb van egy bolyg a Naphoz, annl melegebb. Ez befolysolja azt is, hogy lehet-e lgkre. Ha a bolyg tl kzel van a Naphoz, akkor a lgkre egyszeren elprolog.
A Merkr s a Vnusz jl pldzza, mennyire meghatrozza egy bolyg jellegt a mrete s a Naptl val tvolsga.
A frge Merkr
A Merkrt mindig is a frgesggel kapcsoltk ssze.Az esti gbolton, kzvetlenl napnyugta utn bukkan fel egy kis idre. Aztn t httel ksbb mr a hajnali gbolton lthat, napkelte eltt. Mindig a Nap kzelben marad.
Ennek a viselkedsnek az a magyarzata, hogy a Merkr a Naphoz legkzelebbi bolyg, gy nagyon gyorsan kerli meg a Napot. A Merkr 88 nap alatt jrja be a plyjt, szemben a Fld 365 napjval.
Mivel a Merkr kis bolyg, s nagyon kzel van a Naphoz, szinte egyltaln nincs lgkre, a hmrsklete pedig akr a 425 C-ot is elrheti. A Holdhoz hasonlan krterek bortjk felsznt. A krterek az rben kering anyagcsomkkal val, tbb millird vvel ezeltt trtnt sszetkzsek eredmnyei.
Az egyik ilyen krter hatalmas Caloris-medence. Kzponti krternek tmrje tbb, mint 1250 kilomter. Ezt tbb hegygyr veszi krl, mintegy 3700 kilomtert bebortva. E krtert csak egy iszonyatos erej becsapds hozhatta ltre.
A ragyog Vnusz
A Vnusz ragyog csillagnak tnik az jszakai gbolton. A Merkrhoz hasonlan napnyugta utn, vagy napkelte eltt bukkan fl, de mivel tvolabb van a Naptl, lassabban halad gi plyjn.
A Vnusz alig valamivel kisebb, mint a Fld, s mly lgkrrel rendelkezik. A lgkre fleg szn-dioxidbl ll, amit az "veghz-gzok" kz sorolunk. Az veghz-gzok csapdba ejtik a Nap melegt, ahogy az veghzak is felmelegszenek a hideg, de napstses napokon. A Vnusz hmrsklete azonban meghaladja a 450 C-ot - azaz tl forr ahhoz, hogy a vz folykony formban megmaradhasson rajta.
A lgkr olyan sr, hogy a bolyg felsznn mrt nyomsa a fldi lgnyoms 90-szerese. A felsznre eljuttatott szondk mindssze nhny rig maradtak mkdkpesek.
A Vnusz felsznt eltakarjk ellnk a lgkr fels rtegeit alkot vastag knsav-felhk. A kn valsznleg a tbb ezer vulknbl szrmazik, melyek nmelyike mg ma is mkdik.
A MERKR S A VNUSZ ADATAI
_____________________________________
Tvolsg a Naptl
Merkr: 58 milli kilomter
Vnusz: 108,25 milli kilomter
_____________________________________
tmr
Merkr: 4880 kilomter (0,38 Fld)
Vnusz: 12 105 kilomter (0,95 Fld)
_____________________________________
Tmeg
Merkr: 0,055 Fld
Vnusz: 0,81 Fld
_____________________________________
Nap hossza (egy krbeforduls ideje)
Merkr: 59 fldi nap
Vnusz: 243 fldi nap
_____________________________________
v (a Nap megkerlsnek ideje)
Merkr: 88 fldi nap
Vnusz: 243 fldi nap
_____________________________________
Felszni hmrsklet
Merkr: 350 C (nappal) -170 (jszaka)
Vnusz: 465 C
_____________________________________
Holdak
Merkr: 0
Vnusz: 0
_____________________________________
Legnagyobb magnitd
Merkr: 0
Vnusz: -4,4
_____________________________________
Sajt gpels!
Forrs: Robin Scagell - Vilgr (Szukits Knyvkiad) |