A Mars majdnem olyan vörösen ragyog az éjszakai égbolton, mint az izzó szén. Magán a bolygón a sziklák, a por, de még az ég is vöröses árnyalatú.
A marsi táj első pillantásra olyan, mint egy földi sivatag. Sziklák, homokdűnék, ködös távoli hegységek. A Nap a Földéhez hasonló fényes égen izzik, nappal tehát egyetlen csillagot sem lehet látni. A Mars azonban kisebb, mint a Föld, gravitációs vonzása mindössze az egyharmada a földiének. Mivel a Mars messzebb esik a Naptól, a felszíne hideg - a hőmérséklet általában jóval fagypont alatt van. Ritka légköre főleg szén-dioxidból áll, a légnyomás a földinek körülbelül egy százaléka. Ez a levegő belélegezhetetlen.Nemcsak az oxigén hiánya miatt, hanem azért is, mert az alacsony légnyomástól felpüffedne a tested és gázzá változna a véred.
A felszínen
A Mars száraz bolygó, folyékony víz nem található rajta. Bizonyos jelek azonban arra utalnak, hogy ez nem volt mindig így. Sok kiszáradt csatorna látható, a sziklák vörös színét pedig a kis mennyiségű vízzel reakcióba lépett vas okozza.
A tudósok szerint több milliárd évvel ezelőtt a hatalmas vulkánok gázokat lövelltek fel a bolygó forró középpontjából, és sűrű légkört hoztak létre. A felszín alól víz tört fel, talán még tengerek is kialakultak. Lehetséges, hogy egyszerűbb életformák, például algák is létrejöttek.
Senki sem tudja biztosan, miért, de ezután a bolygó légköre elszivárgott az űrbe, és a víz nagy része is elveszett. Az éghajlat hidegebb lett, és a megmaradt víz nagy része megfagyott a felszín alatt. Ma már csak egy-egy vékony jégréteg található a bolygó pólusai körül.
A Mars vízben bővelkedő múltja ellenére ma már teljesen élettelen. A vulkánok mára kihunytak. Az egyikük, az Olympus Mons a naprendszer legnagyobb vulkánja - 25 kilométerre magasodik a környező sivatag fölé.
A marsi szelek porviharokat korbácsolnak föl, nemegyszer az egész bolygóra kiterjedően. Az egyik homoksivatag az északi-sarki jégsapka közelében nagyobb, mint a földi Szahara és az arab sivatagok együttvéve.
A Marson számtalan becsapódásból származó kráter található. A bolygó körül két apró hold, a Phobos és a Deimos kering - Phobos keringési ideje 8 óra, a Demiosé 28 óra. A két hold valószínűleg két anyagcsomó, amik nem zuhantak rá a bolygóra, hanem orbitális pályára álltak körülötte.
A MARS ADATAI
_____________________________________
Távolság a Naptól
227,9 millió kilométer
_____________________________________
Átmérő
6786 kilométer (0,53 Föld)
_____________________________________
Tömeg
0,11 Föld
_____________________________________
Nap hossza (egy körbefordulás ideje)
24 földi óra és 37 perc
_____________________________________
Év (a Nap megkerülésének ideje)
687 földi nap
_____________________________________
Felszíni hőmérséklet
21 °C (nappal)
-133 °C (éjszaka)
_____________________________________
Holdak
2
_____________________________________
Legnagyobb magnitúdó
-2
_____________________________________
Saját gépelés!
Forrás: Robin Scagell - Világűr (Szukits Könyvkiadó)
|