Teleszkppal figyelve a Holdat egy teljesen j vilg trul a szemnk el. A Fld s a Hold nagyon klnbzik egymstl. A Holdon nincs leveg, nincs vz s nincs let. A tjat nem koptatja szl s csapadk, ezrt vmillikon keresztl vltozatlan marad.
Mg csak nagy, mkd vulknok sincsenek, amik megvltoztatnk a felszn kpt, mivel a Hold belseje tmrebb, mint a Fld. Bizonyos jelek azonban egyrtelmen mutatjk, hogy a felszne egykor fortyogott. Hatalmas krtereket s megszilrdult lvafolyamatokat lthatunk.
A krterek s a "tengerek"
A Hold krtereinek egyes tmrje meghaladja a 150 kilomtert. - ha valamelyiknek a kzepn llnl, nem ltnd a falait. Mg egy akkora vros, mint London, vagy New York is knyelmesen belefrne. A krterek nagy rsze tbb, mint 3 milli vvel ezeltt keletkezett, amikor a Naprendszer kialakulsa sorn visszamaradt nagy anyagcsomk zuhantak a Hold felsznre.
Az sszetkzsek sorn olvadt lva trt fel a Hold belsejbl. Sztfolyt a felsznen, majd lehlt s megkemnyedett, ltrehozva a Hold sk, stt terleteit. A Holdat tvcsvel elszr megfigyel csillagszok nhny szz vvel ezeltt "tengereknek", latinul maria-knak neveztk el ezeket a terleteket. Az ltaluk a tengereknek adott romantikus nevek, mint pldul a "Nyugalom tengere", mg ma is hasznlatosak.
A lvafolyamok feltltttk a rgebbi krterek nmelyikt, s azoknak csak a pereme maradt meg. gy keletkeztek az gynevezett "szellemkrterek". A tengerek kialakulsa ta kevesebb becsapds trtnt, gy a tengerekben kevesebb krter tallhat. A ksbbi becsapdsok nyomn messzire replt a Hold anyaga, s halvny, sugrirny vonalak keletkeztek a krterek krl. Ezeket a krtereket, pldul a Tycho krtert, sugrkrterekknt ismerjk.
Ember a Holdon
Az Apollo-program 12 embert juttatott el a Holdra 1969 s 1972 kztt. A nagyszabs rprogramot az Egyeslt llamok folytatta le.
Az Apolllo rhajk hrom f rszbl lltak. A vezrlmodulban kapott helyet az utazs sorn a legnysg szllsa, a szervizmodulban troltk az zemanyagot s az oxignt, a leszllegysget, a holdjr-modult pedig csak holdkrli plyrl a Hold felsznre val leereszkeds, illetve az onnan val felszlls sorn hasznltk. Egyszerre kt rhajs szllhatott le a felsznre, s maximum hrom napot tlthettek ott. Ez id alatt a harmadik rhajs a vezrlmodulban, holdkrli plyn tartzkodott.
A Holdra lp rhajsok minden egyes lpssel a szoksosnl nagyobb tvolsgot tehettek meg. Ez azrt van gy, mert a Hold kisebb, mint a Fld, knnyebb anyagok alkotjk, s ennl fogva a gravitcis vonzsa a fldinek csak egy hatoda. Ez azt jelenti, hogy egy-egy lps ereje messzebbre juttatja el az rhajsokat a Holdon. A Holdon a te slyod is csak egy hatoda lenne a fldinek.
Az Apollo-program rhajsai ksrleteket vgeztek el s kzetmintkat gyjtttek, hogy tbbet tudhassunk a Holdrl. Azonban 1972 ta egyetlen rhajs sem lpte tl a fldkrli plya hatrait. Ennek az egyik legfbb oka az emberi rutazsok rendkvl kltsges mivolta.
Sajt gpels!
Forrs: Robin Scagell - Vilgr (Szukits Knyvkiad) |