A lgkr, melynek legaljn lnk, bellegezhet levegvel lt el s megvd minket az rbl rkez sugrzsoktl. Ugyanakkor ltvnyos jelensgeket is okoz, melyek az rbl erednek - ilyenek pldul a sznes sarki fnyek, vagy a meteorok tzes csvi.
A Fld lgkre legnagyobbrszt nitrognbl, egy szmunkra rtalmatlan gzbl ll. Krlbell az egytde oxign, mely bellegezve letben tart minket. Kis mennyisgben ms gzok is tallhatk a lgkrben, pldul az ltalunk killegzett szn-dioxid.
Minl magasabbra megynk, annl ritkbb a lgkr - egyre kevesebb a leveg, egyre nehezebb llegezni. Vgl krlbell 100 kilomter magasan olyan ritkv vlik, hogy szinte mr az rben vagyunk. A lgkrt azonban mg ebben a magassgban sem szabad figyelmen kvl hagyni. Mg a Fld krl 200 kilomteres magassgban kering rhajk is lejjebb sllyedhetnek a lgkrrel val srlds miatt, br az csak lassan, hnapok, vek alatt kvetkezik be.
A sarki fny
Az szaki- s Dli-sark krl az jszakai gboltot gyakran vilgtjk meg sarki fynek. Olyanok, mintha risi, sznes, lassan mozg fggnyk lgnnak le az grl.
A sarki fnyt a napszl okozza, mely fleg a Napbl kirad protonokbl s elektronokbl ll. A protonokra s az elektronokra hatssal van a mgnesessg. A mindenre hat gravitcival szemben a mgnesessg csak biztonyos dolgokra, pldul nhny fmre hat.
A mgnest krlvev terletet, amire a mgnes vonzsa kiterjed, mgneses meznek nevezzk. A Fldnek is van mgneses mezeje, taln a mlyn lv vas miatt. Ez a mez az szaki- s Dli-sarkok krl, a mgneses sarkoknak nevezett terleteken a legersebb.
A napszl Fld kzelben elhalad rszecskit vonzzk a mgneses sarkok. A rszecskk mintegy 2000 kilomteres sebessggel csapdnak be a lgkr fels rtegeibe, s ettl felragyognak a ritka levegt alkot gzok. Ezek a rszecskeramlsok hozzk ltre a csodlatos sarki fnyt.
A napfklyk nha nem egyzseren napszelet, hanem naphurriknt idznek el. Ilyenkor sokkal nagyobb terleten lehet ltni a sarki fnyt. Az ers rszecskeramls mgneses viharokat okoz a Fldn, ami hatssal van a rdihullmokra s kommunikcis problmkat idz el.
A meteorok
A Fld lgkrbe nagyobb rszecskk is beletkznek. Bolygnk a Naprendszer egy porosabb rszben helyezkedik el, mindenfle anyagcsomk repkednek. A legtbb anyagcsom nagysga nem haladja meg az instant kvszemcsinek nagysgt, a sebessgk pedig krlbell 40 kilomter msodpercenknt.
Amikor egy szemcse ezzel a sebessggel belp a Fld lgkrbe, akkor felmelegszik. Alig egy msodperc alatt olyan forrv vlik, hogy gni kezd, s mintegy 80 kilomteres magassgban tzes csvt hz az gen. gy nz ki, mintha egy csillag hullott volna le az grl, innen a npszer hullcsillag nv - br a helyes megnevezs meteor.
Egy sttebb, nem megvilgtott helyrl figyelve az eget, ltalban minden rban meg lehet pillantani nhny meteort. A Fld idnknt thalad egy-egy ilyen rszecskkbl, stks-maradvnyokbl ll ramlaton. Ilyenkor akr percenknt is fel lehet fedezni egy meteort.
Sajt gpels!
Forrs: Robin Scagell - Vilgr (Szukits Knyvkiad) |