A naprendszer legnagyobb bolygja, a Jupiter, teljesen ms, mint a Naphoz kzelebb lv bolygk.
A bolygt hidrogn- s hliumgz alkotja, s ami a felsznnek tnik, az valjban a lgkr teteje, amiben egyb gzok, pldul metn s ammnia rvnylik. Amikor a Galileo-rszonda egyik rzkelje 1995-ben belpett a Jupiter lgkrbe, egyszeren addig zuhant, mg az egyre nvekv h s lgkri nyoms mkdskptelenn nem tette. A Jupiter 11-szer nagyobb, mint a Fld, a tmege a Fld tmegnek 300-szorosa. A hatalmas gmb mindssze 10 ra alatt fordul krbe a sajt tengelye krl. Ennek kvetkeztben a kzepe kidudorodik, a sarkok pedig belapulnak. Tvcsvn nzve alig 15 percet kell vrni, mg a Jupiter forgsa kvetkeztben j alakzatok trulnak szemnk el.
A Jupiter holdjai
A Jupiter holdjai kzl ngy igen nagy: a Ganmdesz, a Calliszto, az Eurpa s az Io.
A Ganmdesz, a Naprendszer legnagyobb holdja, nagyobb, mint a Merkr. Stt s vilgos foltok tarktjk a felsznt, amiket valsznleg becsapdsok hoztak ltre, melyek nyomn helyenknt felhevltek s megolvadtak a kzetek. A Calliszto is nagyobb, mint a Merkr s az egsz felsznt krterek bortjk. Az Eurpa viszont kisebb, s egyltaln nincsenek rajta krterek. Ha az Eurpt egy bilirdgoly nagysgra tudnnk zsugortani, akkor felszne is ugyanolyan sima lenne, mint egy bilirdgoly.
A Jupiter legklnsebb holdja, az Io, a bolyghoz legkzelebb es nagy hold. Noha mrete krlbell megegyezik a mi Holdunk mretvel, az Io korntsem halott vilg. A felsznn lland az aktivits, kngejzrek trnek tbb szz kilomter magasra. Mindenfle folykony kn alkotta tavak bugyognak. Mindennek a Jupiter kzelsge az oka. A bolyg gravitcis vonzsa raply hatst kelt a hold belsejben, ami ht termel, gejzrkitrseket okoz.
A Jupiter foltjai
A bolyg felsznn stt svok hzdnak vgig, melyek sttsge, mrete s helyzete idrl idre megvltozik. A sttebb svokat znknak nevezett vilgosabb svok vlasztjk el egymstl. A bolyg dli fltekjn egy risi, sznes gztmeg, a Vrs Folt sodrdik. A mrete a Fld mretnek hromszorosa, s vrl vre teljesen talakul. Nha alig lehet ltni a Jupiter tejfehr httere eltt, mskor viszont tglavrs.
Akrcsak a Fld lgkrnek szlrendszereit, a Jupiter svjait s znit is a Nap melege hozza ltre. A meleg felemelked s leszll levegznkat alakt ki, hasonlan a lbasban forr vz ramlsaihoz. A Jupiter gyors tengely krli forgsa az egyenlt kzelbe sodorja ezeket a znkat, s a szl az egyik svban az egyik irnyba fj, a mellette lvben pedig az ellenkezirnyba. A kt ellenttes irnyba halad lgtmeg tallkozsi pontjainl lgrvnyek alakulnak ki. Amikor a Galileo rszonda leereszkedett a Jupiter lgkrbe, 650 km/h sebessg szllksek rztk meg.
1994-ben egy stks maradvnyai csapdtak be a bolygba. A legnagyobb darabok nyomn keletkezett fekete foltokat mg hnapokig ltni lehetett a felhrtegek kztt.
A JUPITER ADATAI
_____________________________________
Tvolsg a Naptl
778,3 milli kilomter
_____________________________________
tmr
143 000 kilomter (11,2 Fld)
_____________________________________
Tmeg
318 Fld
_____________________________________
Nap hossza (egy krbeforduls ideje)
9 fldi ra s 50 perc
_____________________________________
v (a Nap megkerlsnek ideje)
11 fldi v s 314 nap
_____________________________________
Felszni hmrsklet
-150 C
_____________________________________
Holdak
16
_____________________________________
Legnagyobb magnitd
-2,7
_____________________________________
rdekessgek
>> A vrs Folt olyan, mint egy hurrikn a Jupiter lgkrben. Idnknt viharokat is magba szippant. Ezek fehr foltokknt jelennek meg benne.
>> A Galileo rszinda 1995 decemberben rte el a Jupitert. A szondrl egy rzkel-egysg lpett be a bolyg lgkrbe, hogy leereszkeds kzben informcikat kldjn vissza. Ezutn az rszonda bolygkrli plyra llt, s kpeket kldtt vissza a Fldre a Jupiterrl s annak mellkbolygirl.
Sajt gpels!
Forrs: Robin Scagell - Vilgr (Szukits Knyvkiad) |