A Vnusz a Naptl szmtva a msodik bolyg. Nagysgt s kmiai sszettelt tekintve igazi testvre Fldnknek. Tmege ppen a ngytde,tmrje csak valamivel kevesebb. Lgkrnek kmiai sszettele mg ma is olyan, mint amilyen Fldnkvolt 4 millird vvel ezeltt. Akkoriban bolygnk lgkre nitrognt, szn-dioxidot s vzgzt tartalmazott. Az oxign cska az lvilg megjelensekor kerlt a lgkrbe. A nvnyek a szn-dioxidot megktttk, helybe szabad oxignt leheltek az atmoszfrba.
Mivel a Vnusz mindig kzelebb volt a Naphoz, mint a Fld, ezrtott mindig melegebb volt. Ez sem kedvezett az let kialakulsnak. A Fld nvrnek elkeresztelt gitest iagzi arct azonban csak az odakldtt automatikus rszondk mutattk meg. A Vnusz felsznn 500 C-os pokoli hmrsklet s 90 bar nyoms ( a fldi nyoms kilencvenszerese) uralkodik. Csekly vzgzkszlete 70 km vastag lgkrben tallhat, s nem a felsznn. Lgkre 96,5%szn-dioxidot, 3,4% nitrognt, valamint vzgzt, kn-dioxidotsnemesgzt tartalmaz. Felsznre knsavas es hull.
A vilgrbl soha nem lehet a bolyg felsznt ltni, mivel llandan zrt felhtakar burkolja. A felhzet veghzhatst hoz ltre. Ezrt van olyan meleg a felsznn.Lgkrben hatalmas viharok dlnak, svulknokkal tagolt felsznt villmok fnye vilgtja meg.
Sajt gpels!
Forrs: A csillagok
(Mi micsoda knyvsorozat,Tessloff s Babilon Kiad, rta Prof. Heinz Haber) |