A Szaturnuszon túl található az Uránusz és a Neptunusz. A Voyager űrszonda 1986-os és 1989-es látogatása előtt nem sok midnent tudtunk róluk. Bizonyos szempontból hasonlítanak a Jupiterhez és a Szaturnuszhoz - sokkal nagyobbak, mint a napközeli szilárd bolygók, és könnyebb anyagokból állnak.
Mindkét bolygü halványan látszik az égbolton - az Uránuszt néha szabad szemmel is meg lehet pillantani, a Neptunuszt azonban csak teleszkóppal vagy binokulárral látható. Lassan keringenek a Nap körül, így csak hosszú idő alatt lehet helyzetünk változását megfigyelni.
Az Uránusz
Az ember évszázadokon át csak öt bolygóról tudott - A Merkúrról,a Vénuszról,a Marsról,a Jupiterről és a Szaturnuszról.Azután 1871-ben egy William Herschel nevő zenész és amatőr csillagász házi készítésű távcsővel figyelte az eget,és rábukkant egy új bolygóra: ez Uránuszra.
A Jupiterhez és a Szaturnuszhoz hasonlóan az Uránusznak sincs szilárd felszíne.A külső rétegei hidrogénből,héliumból és metánból állnak.A metán halvány kékeszöld színt ad az Uránusznak,a bolygón azonban nem sok jellegzetesség figyelhető meg - csak halvány sávok.Mélyebbre hatolva egyre több vizet lehet találni rajta.Először ritkás vízpárát,mely egyre sűrűsödve meleg,sötét óceánná válik.Ez az óceán a bolygó középpontja közelében fokozatosan felforrósódik,üledékessé válik,majd végül tömör sziklává változik.
Az összes többi bolygótól eltérően az Uránusz függőleges irányban forog - a többi bolygó pólusai többé-kevésbé fel és le mutatnak,az Uránuszé azonban oldalra.Az Uránusznak 15 holdja van.A legkisebben,a Mirandán,20 kilométer magas jégszirtek találhatók,ami megdöbbentő,tekintettel arra,hogy a hol átmérője mindössze 480 kilométer.
A Neptunusz
Az Uránusz nem úgy keringett a Nap körül,ahogy a csillagászok számításai szerint kellett volna.Ez arra utalt,hogy a Naptól távolabb van még egy bolygó.francia és brit matematikusok kiszámították,hol kell lennie ennek az új bolygónak és 1846-ban egy német csillagász meg is pillantotta a Neptunuszt.
A Neptunuszon több jellegezetesség figyelhető meg,mint az Uránuszon,noha ezt a bolygót is főleg víz,hidrogén,hélium és metán alkotja.Sötét foltok bukkannak fel és tűnnek el,e légkörben pedig fehér metánfelhők lebegnek.A neptunuszi szelek sebessége meghaladja a 950 km/h-t - azaz sokkal gyorsabbak,mint bármilyen földi hurrikán.
A Neptunusznak van néhány furcsa holdja.A legnagyobb,a Triton,az egyetlen olyan ismert hold,ami a bolygója forgási irányával ellentétes irányban kering.Noha a Triton -235°C hőmérsékletével a Naprendszer egyik leghidegebb helye,mégis gejzírek találhatók rajta.A tudósok szerint az összefüggő jégtakaró alkotta felszín üvegházhatást hoz létre és így felmelegíti a felszín alatti gázokat.
AZ URÁNUSZ ÉS
A NEPTUNUSZ ADATAI
_____________________________________
Távolság a Földtől
Uránusz: 2871 milliárd kilométer
Neptunusz: 4497 milliárd kilométer
_____________________________________
Átmérő
Uránusz: 50 805 kilométer (4 Földátmérő)
Neptunusz: 48 610 kilométer (3,8 Földátmérő)
_____________________________________
Tömeg
Uránusz: 15 Földtömeg
Neptunusz: 17 Földtömeg
_____________________________________
Nap hossza (egy körefordulás ideje)
Uránusz: 17 földi óra és 14 perc
Neptunusz: 19 földi óra és 12 perc
_____________________________________
Felszíni hőmérséklet
Uránusz: -174 °C
Neptunusz: - 182 °C
_____________________________________
Holdak
Uránusz: 15
Neptunusz: 8
_____________________________________
Legnagyobb magnitúdó
Uránusz: 5,5
Neptunusz: 7,8
_____________________________________
Saját gépelés!
Forrás: Robin Scagell - Világűr (Szukits Könyvkiadó) |