A Szaturnusz és a körülötte lévőgyűrűk az eget figyelők legkedveltebb megfigyelési objektuma. A Szaturnusz a Naprendzser msodik legnaygobb bolygója, és a Jupiterhez hasonlóan főleg hidrognből és héliumból áll. Közel 30 év alatt kerüli meg a Napot. Ugyanakkor a Jupiterhez hasonlóan gyorsan forog - 10 óra 14 perc alatt ír le egy teljes fordulatot a tengelye körül -, ésmég a Jupiternél is jobban be van lapulva a sarkoknál. A Szaturnusz nem sokkal kisebb, mint a Jupiter,a tömege viszont mindössze egyharmada. Így a Szaturnusz könnyebb, mint a víz - ha be tudnánk dobni egy hatalmas óceánba,nem süllyeden el! A Jupiter folyamatosan változófelhőöveivel szemben a Szaturnusz viuszonylag nyugodt. Időnként természetesen törnek ki rajta viharok, főleg akkor, amikor a Szaturnusz pályája napközeli szakaszán jár.
A gyűrűk és a holdak Első pillantásra úgy tűnik, hogy a Szaturnusz körül három gyűrű alkot egy korongot. Valójában azonban sokkal több gyűrű van. Mindegyiket számos további gyűrű alkot, ettőltűnik a nagy korong rovátkoltnak. Amikor a gyűrűkből álló korong külső pereme néz a Föld felé, akkor magukat a gyűrűket alig lehet látni - noha a legfényesebb mintegy 274.000 kilométer széles, a vastagságuk mindössze körülbelül egy kilométer.A gyűrűk többmillió apró törmelékdarabkából,főleg hógolyó méretű jégcsomókból állnak,melynek közepében egy-egy kődarab is rejtőzhet.A legnagyobb darabok valószínüleg ház nagyságúak,a legkisebbek porszemnyiek.A gyűrűket alkotó anyagdarabkák mindegyike saját pályán kering a Szaturnusz körül. A három széles gyűrű mellett van számos halványabb,vagy vékonyabb gyűrű is.a gyűrűrendszer külső szélén helyezkedik el a legkülönlegesebb gyűrű,az úgynevezett F-gyűrű.Három vagy négy különálló,kisebb gyűrűből áll,melyek egész hosszukban meg vannak csavarodva. Ezt a hatást két kis hold,nevezetesn a Prométheusz és Pandora okozza,amik az F-gyűrű két oldalán keringenek a Szaturnusz körül.A két holdat "terelőmellékbolygónak" is nevezik,mivel gravitációs mezejük távol tartja az F-gyűrűt a többi gyűrűtől. Úgy tűnik,a gyűrűk a Szaturnusz egy hajdani holdja és egy másik égitest összeütközése során keletkeztek.A gyűrűk néhány száz millió év alatt elfognak kopni,teljesen megváltoztatva a Szaturnusz látványát. A naprendszerben a Szaturnusznak van a legtöbb holdja.18-at tartanak számon,de senki nem tudja biztosan a pontos számot - nehéz eldönteni,melyik szikladarab hold,és melyik csak egy gyűrű része.
A SZATURNUSZ ADATAI _____________________________________ Távolság a Földtől 1427 millió kilométer _____________________________________ Átmérő 120 500 kilométer (9,4 Földátmérő) _____________________________________ Tömeg 95 Földtömeg _____________________________________ Nap hossza (egy körefordulás ideje) 10 földi óra és 14 perc _____________________________________ Felszíni hőmérséklet -143 °C _____________________________________ Legnagyobb magnitúdó -0.2 _____________________________________
Érdekességek: <<A Szaturnusz gyűrűi közelről nézve áttetszők,mivel több milliónyi apró jég- és kődarabból állnak.Ahhoz azonban elég sűrűek,hogy árnyékot vessenek a bolygó felszínére. <<A Titán a Szaturnusz legnagyobb holdja.A naprendszer holdjai között a Titánnak van a legsűrűbb légköre,s talán még metánóceánok is találhatók a narancsszínű felhők alatt. <<A Cassini űrszonda hamarosan eléri úti célját.Tanulmányozni fogja a bolygót és holdjait,illetve lebocsájtja a Huygens nevű érzékelő-egységet a Titán légkörébe.
Saját gépelés! Forrás: Robin Scagell - Világűr (Szukits Könyvkiadó) |