A fldi let szempontjbl a Nap a legfontosabb. Szinte az sszes energinkat a Naptl kapjuk - eredetileg mg a szn s az olaj energija is a Napbl szrmazik. Mivel a Nap a legnagyobb gitest a Naprendszerben, minden bolyg s egyb objektum krltte kering a gravitcija hatsra.
A Nap a Fldhz legkzelebb lv csillag. Ha messze kiutaznl az rbe, a Nap ugyangy nzne ki, mint minden ms csillag. s akrcsak a tbbi csillag, a Nap is egy hatalmas, hidrognbl s hliumbl ll gmb, ami irdatlan mennyisg ht s fnyt termel. De vajon hogyan?
A nukleris energia
A Napban s a csillagokban lv hidrogn nem g, hanem nukleris energit termel.
A nukleris energia keletkezshez nagyon magas hmrsklet szksges - krlbell 15 milli C, ennyi a Nap kzepnek hmrsklete. Ezen a hfokon a hidrogngz rszecski sszetkznek. Amikor eltalljk egymst, sszekapcsoldva hliumot alkotnak, s kzben energit szabadtanak fel. Az energia a kzppontbl kifel trejed, hogy vgl fny s h formjban szabadujon el a felsznrl. Ugyanez a folyamat jtszdik le a hidrognbombban.
A Napban msodpercenknt 600 milli tonna hidrogn alakul t hliumm. Ekzben ngy milli tonnnyi anyag szabadul fel fny s henergia formjban. Mindez t millird ve zajlik a Napban, a rendelkezsre ll hidrogn azonban tovbbi t millird vre elegend.
A Nap ragyog felsznt fotoszfrnak nevezzk. A felszn azonban nem mindenhol egyformn fnyes - sttebb, napfoltok tallhatk rajta. Ezeken a terleteken a Nap mgneses mezeje elri s enyhn lehti a felsznt, cskkentve ezzel fnyessgt. Sokszor nagyobbak, mint a Fld, az lettartamuk azonban minddssze egy-kt ht.
A fotoszfra fltti, napfklyknak nevezett izz gzfelhket is a Nap mgneses mezeje hozza ltre. Ezek a fotoszfrhoz kpest halvnyak, a csillagszok azonban specilis mszerekkel meg tudjk figyelni ket a Nap pereme krl. A napkitrsek fnyesebbek, mint a napfklyk, s a felszabadul hatalmas mennyisg energia risi rszecskeramlsokat lk ki a Napbl. A legnagyobb napkitrsek mg a Fldi tvkzlsre is hatssal lehetnek.
rdekessgek
>>Teljes napfogyatkozs akkor kvetkezik be, amikor a Hold kzvetlenl a Nap el kerl. A Hold nhny percre eltakarja a Napot. Ilyenkor lthatjuk a Nap fnyudvarnak nevezett legkls rtegt a Hold krl.
>>A napfoltok azrt tnnek sttnek, mert ngyszer halvnyabbak, mint a Nap tbbi rsze. Ha csak a napfoltokat nznnk, magunk is vakt fnyessgek lennnek. A Nap lgkrnek rtegei - a kromoszfra s a fnyudvar - kifel haladva egyre melegebbek.
>>A specilis ezskzk megmutatjk a Nap felsznrl rkez klnbz sugrzsokat. A hidrogn kzvetlenl a felszn fell rkez vrs fnyben tisztn lthatk a napfoltok. Feljebb az ultraibolya fny a tzkilvellseket mutatja meg, mg a rntgensugarak a Nap kls lgkrnek tevkenysgrl tanskodnak.
Sajt gpels!
Forrs: Robin Scagell - Vilgr (Szukits Knyvkiad) |