A Fld Nap krli plyjt orbitlis plynak nevezik. Az rben szinte minden orbitlis plyn kering valami ms krl. Ezt a gravitcis er okozza. Ez ugyanaz az er, amitl a trgyak leesnek a fldre, s ami a Fld felsznn tart minket. Amikor felbiciklizel egy dombra, a gravitci ellenben kell tekerned. Amikor pedig legurulsz a msik oldalon, a gravitci vonz a Fld kzppontja fel.
A gravitcis er minden testet vonz minden ms test fel. Ez az er azonban nagyon kicsi, ha legalbb a trgyak egyike nem risi. Ezrt van, hogy a Fld gravitcijt rezzk, a bartainkt vagy a hzakt viszont nem.
A gravitci legyzse
Ahhoz, hogy egy rhaj felszlljon a Fld felsznrl s kilpjen az rbe, le kell gyznie a gravitcis ert, ami visszafel hzza. Ha feldobsz egy labdt a levegbe, az leesik. Ha ersebben dobod, magasabbra megy. Ha kpes lennl 28.500 km/h sebessggel eldobni, akkor soha tbb nem esne vissza a Fldre. Az rhaj is ennl a sebessgnl gyzi le a Fld gravitcijt s ll orbitlis plyra a bolyg krl. Noha az rhajra mg mindig hat a Fld gravtcija, a bolyg krli keringsi sebssge kiegyenlti ezt a vonzst.
Tmeg, gravitci s sly
A trgyakat alkot anyag mennyisgt tmegnek nevezzk. A Fld felsznn a tmegre hat gravitcis vonzs a trgy slya. A trgyaknak az rben nincs slyuk, mivel nem a Fld felsznn vannak, tmegk azonban van. Minl nagyobb egy trgy tmege, annl ersebb gravitcis vonzst gyakorol a krltte lv trgyakra.
Mindent, ami felfel mozog visszafel hz a Fld gravitcija. Ha a trgy tl lassan halad, visszazuhan a felsznre, mg a 28.500 km/h sebessget elrve Fld krli plyra ll. 40.200 km/h sebessgre gyorsulva (ezt nevezik szksi sebessgnek) pesig mindrkre elhagyja a Fldet.
A Nap s a bolygk a gravitci miatt sszecsomsodott gzbl s porbl alakultak ki. A legtbb anyag kzepn volt, ebbl lett a Nap. A ktltte kering anyagkorongban csomk alakultak ki, ezekbl lettek a bolygk.
A Naprendzser szletse
A gravitci volt a legfbb er, mely hozzjrult a Naprendszer kialakulshoz. A Nap s a bolygk egy gzbl, jgbl s porbl ll, rvnyl korongbl szlettek, mintegy 4,6 millird vvel ezeltt. A korong anyaga elinte mindenhol ugyanaz volt - fleg a knny elemek a jg- s porszemcskben rejlettek.
A legkzelebi csillag, a Nap kialakulsa utn a krltte lev gz s por csomkba tmrlt a gravitci hatsra. A Nap kzelben fleg nehezebb, szilrdabb anyagokbl lltak a csomk, mivel a knnyebb anyagokat messzebbre lkte a Nap hje. A knnyebb elemek a Naprendszer kls rszeiben tudtak sszetapadni.
Ezutn maguk a csomk tapadtak ssze, egyre nagyobb tmegeket alkotva, mg vgl el nem rtk a bolygmretet. A megmaradt anyag lezuhant az j bolygk s holdak felsznre, krtereket hagyva maga utn.
A Naprendzser sr znjnak peremn, a Mars s a Jupiter kztt nem volt elg anyag ahhoz, hogy ltrejjjn egy bolyg. Az ott maradt tbb ezer apr szikla alkotja az aszteroidavet. Tvolabb egy hasonl, m hidegebb terleten alakult ki a Kuiper-v.
Sajt gpels!
Forrs: Robin Scagell - Vilgr (Szukits Knyvkiad) |