A világűr minden, ami a Földön kívül található, például más bolygók, üstökösök, fekete lyukak és csillagok. A mi Napunk csak egy közepes méretű csillag egy százmilliárd csillagból álló galaxisban. És a mi galaxisunkon kívül még több milliárd egyéb galaxis létezik.
Az űrbe nézve
Az éjszakai ég objektumait tanulmányozó tudományt csillagászatnak nevezik. Noha az ember még nem jutott messzebb a Holdnál, nagyon sokat tudunk az égen látható többi objektumról is. A legfényesebb égitestek egyben a legközelebbiek is.
A távolság
Nehéz elképzelni a Világűr hatalmas távolságait, mivel semmilyen ismert dologhoz nem lehet hasonítani őket. Azonban minden távolságot lépésről-lépésre dolgoztak ki, valami olyasmihez kapcsolva, amit ismerünk a Földön.
Így mérünk minden távolságot. Tudjuk, mekkora egy centiméter vagy egy méter. Egy kilométer 1000 méterből áll. A városok több száz, több ezer kilométerre vannak egymástól. Még száz kilométert is nehéz elképzelni, pedig ez a távolság még szorosan kötődik az egy méterhez. Azonban túl nagy ahhoz, hogy láthassuk, ezért inkább úgy gondolunk száz kilométerre, mint körülbelül egy órányi autóútra.
Ugyanez a helyzet a csillagászatban is. A bolygók távolságát és nagyságát kilométerben is ki lehetne fejezni, azonban egymillió kilométert sem tudunk jobban elképzelni, mint százat. Ezért aztán ismét az időhöz fordulunk, most azonban a fény utazási idejét használjuk, ami másodpercenként 299.800 kilométer.
A csillagok és galaxisok távolságát fényévben mérjük. A fényév nem idő, hanem távolság. A fény egy év alatt majdnem 10 billió (milliószor millió) kilométert tesz meg. A Naphoz leközelebb lévő csillag több, mint négy fényévnyire van tőlünk.
Az idő
Az időfogalmunk is a Földhöz kötődik. A Föld a Nap körül kering, és közben a saját tengelye küröl forog. A Föld forgása miatt a Nap látszólag körbemegy az égen. Mialatt a Föld egyszer körbefordul - és ami alatt a Nap visszatér az ég ugyanazon pontjára - egy nap.
A Föld egy év alatt kerüli meg a napot. Egy év 365,25 napból áll - azaz a Föld 365,25-szor fordul meg a saját tengelye körül, míg körbejárja a Napot. Mivel az év napjainak száma nem egész szám így az év 365 nap hosszú, és minden negyedik évhez hozzáadunk egy sökőnapot (február 29.).
Saját gépelés!
Forrás: Robin Scagell - Világűr (Szukits Könyvkiadó) |