A pulzárok Ahogy a csillag öszezsugorodik,egyre gyorsabban forog.A teljes méretű csillagok többhetes forgásideje helyett egy másdoperc alatt akár többször is megfordul a tengelye körül! A csillag mágneses mezejének vonzása is felerősödik,felragadja az elektronokat a csillag felszínéről,azok pedig rádióhullámokat létrehozva kiáradnak a csillag mágneses pólusaiból.A csillagászok rádióteleszkópokkal keresik az ilyen csillagokat.A rádióteleszkópok nem a fényt,hanem a rádióhullámokat érzékelik. A csillag forgása közben a rádióhullámok végigsöpörnek az űrön.Amikor egy neutroncsillag rádióhulláma elér egy ráditeleszkópot,impulzust hoz létre a teleszkóp vevőegységében.Ez a csillag forgásának megfelelően újra és újra bekövetkezik.Ezért nevezik ezeket az égitesteket pulzároknak.
Érdekességek <<A pulzárok gyorsan forgó neutroncsillagok,amik rádióhullámokat árasztanak mágneses pólusaikból.Mivel általában nem a mágneses pólusokat összekötő tengely mentén forognak,a rádióhullámok a világítótornyok fényéhez hasonlóan söpörnek végig a világűrön. <<Amikor a rádióhullámok elérik a földi rádióteleszkópokat,impulzussorozatot idéznek elő a vevőegységben.A rádióteleszkópok hatalmas,ívelt fémtálak segítségével fogják fel a rádióhullámokat.
Nos amikor egy csillag meghal,akkor vagy pulzár vagy fekete lyuk alakul ki,így ezért gondoltam ezt érdekességnek begépelnem :)
Saját gépelés! Forrás: Robin Scagell - Világűr (Szukits Könyvkiadó) |